שינוי אישי

 
 

ייעוץ בבחירת זהות מקצועית

 

  • מה חלמתי להיות כשאהיה גדול/ה?

  • האם אני חי/ה את סיפורי על פי הרצון והצרכים שלי או על פי על ציפיות החברה?

  • עד כמה אני מגשימ/ה את ייעודי בסיפור חיי המקצועי?

 

כיצד מתבצע המפגש בין אדם עם העצמי בתהליך הייעוץ?

במהלך המפגשים אנו עוצרים לרגע את רכבת החיים ומפנים את עצמנו לשאלות עמוקות- מי אני? מה הרצון שלי? מה מספק אותי? מתי הרגשתי חיבור למי שאני ולהווייתי? מהם הדברים שגורמים לי להרגשת סיפוק כלפי עצמי וכלפי סביבתי? מה המטרה שלי? האם קיימת אהבה בעשייה שלי? מה מניע אותי?

 

בתוך התהליך, אנו מאפשרים לעצמנו להכיר את הכוחות, היכולות, החולשות והמחסומים.

אנו לומדים לזהות אותם ולבחור לבנות את זהותנו מתוך שלל הכוחות שלנו ומתוך יצירת משמעות לסיפור חיינו כפי שאנו בוראים אותו.

אנו לומדים להכיל את קולות הסביבה, המחזקים את הרצונות והיכולות שלנו ולהחליש את קולות הסביבה המקטינים אותנו או מחבלים ברצון שלנו. כך נוצרת לנו מסגרת המאפשרת  בחירה מתוך תשוקה ורצון, מתוך אהבה לדברים, מתוך מימוש והגשמה.

יצירת שינוי

כיצד יוצרים את השינוי? המפתח הראשון, בעיניי, הוא מערכת היחסים הנוצרת ביני לבין האדם הבא להתייעץ עימי. לעיתים אני חשה כי זהו מעשה אמנות, סוג של יצירה משותפת הנרקמת בחדר. מערכת היחסים הנוצרת בחדר מושתתת על אמון, כבוד וסקרנות.

סקרנות ועניין לשהות בתוך הסיפור, להכיר בכך שלכל אדם יש סיפור חיים ייחודי שבו שזורות האיכויות הייחודיות לו. האדם הוא המומחה של סיפור חייו ובכוחו להביא לשינוי בסיפורו אם יבחר בכך. כל מצוקתו של האדם נובעת מהמשמעות שהוא יוצק לסיפורו ומההשפעות החברתיות שהבנו את סיפור חייו.

מטרתי היא לאפשר לכם להבנות מחדש את סיפור חייכם באופן כזה שהכוח, האיכות והערכים שלכם יתגלמו בו. עליי ליצור מרחב משותף להתבוננות בסיפור חייכם, תוך יצירת דיאלוג בו אני נותנת מרחב לחקור את הסיפור וליצור דיאלוג פנימי, המאפשר לקולות חבויים להתגלות ולבנות סיפור מועדף. באמצעות חיבור לפנימיות ולהווייה יש ביכולתכם להיות מי שתבחרו להיות. יש ביכולתכם ליצור שינוי בחייכם, תוך כדי תנועה, התפתחות, התמדה בתהליך, תרגול חוזר ומחויבות ליצירת הסיפור המועדף.

ייעוץ בבחירת זהות מקצועית

מסע קבוצתי בבחירת קריירה שנייה ושלישית

 

  • האם באמת בחרתי בקריירה הראשונה שלי? מהם דפוסי הבחירה שלי? מה הייתי רוצה לעשות בקריירה השנייה והשלישית שלי?

  • מה ארצה לעשות בעוד 5 שנים, מה הכישורים הנדרשים לזה? מה הכישורים שיש לי כיום, האם אני יודע/ת להוביל את עצמי להגשמת היעד?

  • מה יסב לי אושר, שמחה והנאה מהעשייה היומיומית בקריירה החדשה שלי?

 

מסע קבוצתי מאפשר הזדמנות להרחבת הסיפור, באמצעות סיפוריהם של אנשים המצויים בתהליך של שינוי וחיפוש זהות. שיטת לשם שינוי בקבוצה יוצרת מרחב עשיר ודינמי לחקירת השאלות סביב הרצון, הבחירה החופשית, מה אני אוהב לעשות וכיצד עלי לממש ולהגשים זאת.

שאלת הרצון עומדת בבסיס תהליך בחירת הקריירה השנייה והשלישית. אנו נעים במרחב שבין הצורך לבין הרצון. הצורך נובע מתוך החובה שלנו למלא את צרכים ולעתים מתוך דחף למלא אחר ציפיות הסביבה. מולו ניצב הרצון כצינור אל העצמי, כמחבר אותנו אל מעמקי זהותנו והווייתנו.

 

הבחירה החופשית היא המנגנון שבאמצעותו אנו מבטאים את הרצון. מהי משמעות הבחירה החופשית? מה מאפשר לנו את החופש לבטא תחושות, מאוויים, רצונות ומתוכם לפעול בעולם? כדי שתהיה לנו בחירה חופשית לפעול ללא מגבלות, מתוך רצון, אנו צריכים להשתחרר מכל הכבלים העצמיים - להפסיק להיות עבדים ליצרים, להרגלים ולחולשות, להיות משוחררים מציפיות חברתיות ומכבלים שהסביבה יוצרת. לתת ביטוי ל"אני" האמיתי שלנו, להנהיג את חיינו ולבחור מה נכון עבורנו בכל פעם מחדש.

 

מה אני אוהב לעשות? זוהי שאלה מכוננת ומנחה. לעיתים אנו חשים לא מוכשרים ולא ראויים מספיק. ההקשבה לרצונות ולאהבה יכולה לתת מוטיבציה לביטוי הזהות בעשייה המקצועית. לעיתים אנו מונעים מעצמנו את שלל אפשרויות הבחירה מתוך מחשבה,  ש"אני לא מספיק טוב/ה בזה". לעיתים המשפט הופך למשפט מכונן בחיינו, שמשמעו כי אם איננו טובים במשהו, אנו לא יכולים לבחור בו. יש לבחון היכן בסיפור חיינו נוצר הנרטיב הזה. יש לשאול את עצמנו אם נהיה מוכנים ליצירת שינוי בסיפור, אם ביכולתנו להתגבר על מחסומים פנימיים או חברתיים.

 

מימוש והגשמה בתהליך התפתחות מקצועית, מלבד שאלת הבחירה עומד למבחן מימוש הרצון. מבחן זה עוסק בשאלה עד כמה יש ביכולתנו להגשים את הרצון. המשאלה הקיומית היא לחתור אל עבר ההגשמה - מלשון גשמיות - להפוך את הרוח לחומר, למעשה גשמי במציאות היום־יומית. לכל אדם משמעות שונה ביחס למה היא הגשמה. הגשמה משלבת תחושת עונג וסיפוק מעשייה יחד עם תחושת ביטוי עצמי.
 

מסע קבוצתי בבחירת קריירה שנייה ושלישית

הכנה לראיונות ומכרזים

  • עד כמה הבאתי את עצמי בראיון? עד כמה הרגשתי ביטחון במי שאני בראיון?

  • מה המחסומים והחסמים שהיו לי בראיון?

  • האם לפנות לכל ראיון שמוצע לי או לבחור מתוך מודעות מהי המשרה הנכונה עבורי?

תהליך ההכנה לקראת ראיונות ומכרזים כולל מספר שלבים, המאפשרים התבוננות וחקירה של הזהות המקצועית, אבחון הכישורים שלכם, בירור היכולות והתכונות הנדרשות לתפקיד. יצירת הזדמנות להצגה עצמית מדויקת ומותאמת לתפקיד הנחשק.

בשלב ראשון נעשה בירור עומק, האם בחרתם בתפקיד אליו אתם מתמיינים? האם בתפקיד יבואו לידי ביטוי התשוקה ותחושת הערך שלכם?

בשלב השני בהתאם למכרז או לתיאור התפקיד יישלחו אליכם במייל שאלות הכנה.

בשלב השלישי נערוך סימולציה לתהליך מיון, הכוללת את מגוון השאלות, תחומה בזמן ומדמה ככל האפשר סיטואציה של ראיון. תקבלו משוב ברמת תוכן הדברים והתרשמות מאופן השיח, הביטחון העצמי והרושם שנוצר.

בשלב הרביעי נבנה יחד טכניקות לשיפור ומיקוד על מנת להפוך את הראיון למפגש מקצועי ומשכנע, המציג אתכם בצורה בהירה שתאפשר לכם לזכות בתפקיד.

הכנה לראיונות ומכרזים
 

תוכנית הכשרה לאנשי מקצוע

תוכנית הכשרה לאנשי מקצוע בשיטת ”לשם שינוי”

 התוכנית נפתחת אחת לשנה ומשלבת בין תאוריה ופרקטיקה מעמיקה בגישה הנרטיבית ובשיטת ״לשם שינוי״. התוכנית מציעה כלים ייעוצים, הדרכתיים ויישומיים למציאת ייעוד, הגשמת חזון והובלת שינוי. התוכנית מאפשרת שיפור מיומנויות ייעוץ באמצעות התנסות תהליכית בקרב קהילת הלומדים. משתתפי התוכנית יצורפו לקהילת המקצוע הממשיכה להיפגש ולחלוק בידע ובמיומנויות.

תוכנית הכשרה לאנשי מקצוע