לשם שינוי - על השיטה

הגישה הנרטיבית  //  שיטת לשם שינוי  //  מאמרים 

הגישה הנרטיבית

מהו נרטיב?

הגישה הנרטיבית רואה את סיפור החיים כיצירה, שבאמצעותה ניתן לכנס את מכלול האירועים שהתרחשו בחיינו לכדי סיפור וכך להעניק להם משמעות.

כולנו בונים לעצמנו מדי יום ביומו את סיפור חיינו; אנו מחברים בין אירועים שונים בהקשרים סיבתיים ויוצרים משמעות לקיומנו בעולם. היכולת לחבר בין עולם הדמיון לבין המציאות מאפשרת לנו להשפיע על מציאות חיינו, ואף לשנותה.

 

עיקרון מרכזי בגישה הנרטיבית של מייקל ווייט ודיוויד אפסטון (1999) הוא כי לאדם חופש בחירה באשר למשמעות שהוא מעניק לאירועים שבחייו. כך למשל, האדם יכול להעניק לסיפור חייו גוון אופטימי בה במידה שהוא יכול לספר סיפור של כישלון. באפשרותנו לחולל שינוי משמעותי בחיינו באמצעות שינוי האופן בו ניצור את סיפור חיינו. לפיכך, השפה אינה רק כלי לתיאור המציאות, אלא היא עצמה יוצרת מציאות. הסיפור הוא האמצעי שבעזרתו אנו בונים את זהותנו העצמית. הסיפור משתנה עם השנים ביחס להקשרי זמן ומרחב שבהם הוא מסופר וביחס לאינטראקציה שנבנית בעת יצירת הסיפור.

ייעוץ בגישה הנרטיבית

אנשים המגיעים לייעוץ גדושים באין סוף סיפורים, חוויות וניסיון. חלק מהסיפורים מסופרים וחלקם נותרים חבויים. "הסיפור הדומיננטי" הוא הסיפור שאנו נוטים לספר; לרוב, נקרא סיפור זה גם "סיפור רווי בעיה" (Problem Saturated Story), שכן בבסיסו טמונה הבעיה שממנה אנו שואפים להשתחרר. לעיתים קשה לנו להמשיג את הסיפור כסיפור שלם ואנו נוטים להכתיר אותו בכותרות המשקפות את תפיסתנו "הסיפור שלי הוא שאני אבוד, אני לא יודע מה אני רוצה. אני לא יודע מה יעשה אותי מאושר"; "הסיפור שלי הוא סיפור של חיפוש מתמיד, ללא יכולת להיות מסופק".

הבחירה לפנות לתהליך ייעוצי, חשובה בפני עצמה ומהווה את תחילתו של תהליך. הבעת נכונות לרקום סיפור חיים חדש, לבטא את הרצון והכמיהה לממשו והקשבה עמוקה למגוון הסיפורים, פותחים פתח ליצירה הבאה. כל אותם היבטים שאינם כלולים ב"סיפור הדומיננטי" הם התשתית ל"סיפור האלטרנטיבי - המועדף" (Preferred Story). על פי הגישה הנרטיבית, המפתח ליצירת הסיפור האחר טמון בכל אותם אירועי חיים יוצאי דופן מבחינה חיובית - הרגעים הנוצצים, רגעי האושר, נקודות האור. לעיתים, הקולות הפנימיים החיוביים חבויים ולא ניתן להם מקום בסיפור. במקרים אחרים, קולות חיצוניים נשמעו חזק כל כך, שקולות אלו הופנמו בזהות ולא מאפשרים מרחב ליצירת הסיפור המועדף. לרוב, אלה המשדרים החלשה והקטנה “את/ה לא יכול/ה“; "אין לך אפשרות"; "חבל, ממילא אין לך סיכוי להצליח". כשאנו יוצרים סיפור מועדף אנו מזמנים קולות חדשים לחיינו, ”הכול אפשרי"; "אם רק תרצו ותאמינו תוכלו להגשים את רצונכם”.

ברגע שאנו מקשיבים לקולות החדשים ולסיפור המועדף שנרקם, המפגש עם העולם הוא מפגש אחר. אנו מסתובבים בתחושת מסוגלות, בחירה אמיתית ואמונה שהכל אפשרי. תהליך היצירה קורה באמצעות חקירה משותפת (Co-Research), בה אני ואתם שותפים למסע מתוך אמונה כי בידיו של כל אחד ואחת הפונה לייעוץ, קיים הידע הרב ביותר בבניית סיפור חייו ובידיי המומחיות להובלת התהליך באמצעות הצגת שאלות סקרניות.

 
 

שיטת לשם שינוי

 

שיטת ״לשם שינוי״ מבוססת על מחקר פעולה אודות מאות מסעות וסיפורים של אנשים אותם ליוויתי בתהליך התפתחותם המקצועית ופורסם בספר "לשם שינוי - על שינוי בקריירה ומציאת ייעוד ומשמעות". רובם בעלי תואר שני או שלישי, עוסקים במקצועות חופשיים בתחומי האומנות, המדע, התקשורת, ההייטק, החשבונאות, הכלכלה, המשפטים ומנהל העסקים. שיטת ״לשם שינוי״ משלבת את קולו של הידע הקליני שנצבר בתהליכי הייעוץ, הליווי וההדרכה יחד עם תאוריות שונות ושיטות עבודה מגוונות. השיטה מהווה גישה חדשנית אינטגרטיבית לעבודה עם אנשים, המבוססת על הגישה הנרטיבית ועל גישות נוספות שרכשתי במהלך ניסיוני המקצועי בפרקטיקות השונות, שחלקן נוצרו בצורה אינטואיטיבית בזמן אמת ועתה מיושמות במרחבים מקצועיים שונים.

במהלך חיפוש הזהות המקצועית, אנשים נעים בחמישה מסעות שונים לגילוי והתפתחות:

מסע ממרצה לרוצה

מסע זה מחייב יציאה מתוך דפוס של ריצוי האחר, אל עבר בירור עמוק של הרצון. במסע זה אנו לומדים להשמיע את קולנו המובחן ולבטא את הרצון שלנו. בשונה ממשפטים שהופנמו כמו: "היה חשוב לי לרצות את הורי, אח"כ זו הייתה הזוגיות למענה ויתרתי על עצמי". עלינו ללמוד להיפרד מהציפיות החברתיות ומרצונם של האחרים להגשים דרכנו את משאלותיהם. הדרך לכך היא ההקשבה ללב, לקולות הפנימיים, לפחדים, לקולות שנחסמו. עלינו להסיר מסכות ולהתבונן פנימה, ללא זיוף וללא הסתרה. הצורך להיות מושלם, הכי טוב, כול יכול, מהווה חסימה ויוצר דפוס של הימנעות, עוד לפני שהחלה העשייה והשאיפה למימוש. זה מחייב התבוננות באומץ, מתוך הקשבה כנה, ללא ביקורת ומתוך חיבור ואהבה לדברים החשובים לנו באמת.

 

מסע מבחירה צפויה לבחירה מודעת

זהו מסע בו אנו לומדים לבחור, לבחון, להשתהות, להתווכח עם רצונות שונים. "חשבתי שכולם סביבי ככה, לא בחרו או התגלגלו לתוך העבודה"; "זה היה מהלך טבעי, תמיד הגיעה הצעת עבודה, במקריות מופלאה, וזה היה טוב".

תהליך הבחירה קשה ומורכב, הוא מחייב בירור עמוק של סוגיית הבחירה בשאר תחומי החיים מעבר לעולם העבודה. תרגול תהליך הבחירה כולל בתוכו את ההכרה, כי בחירה במשהו אחד פירושו ויתור על דברים אחרים שבצידו ישנם מחירים שיש לשלם.

תהליך בחירה מחודש יוצר לעיתים מערבולת רגשית בשל הצורך להיפרד מהמוכר והידוע, לצאת למרחבים חדשים, אך משנעשתה הבחירה המודעת, אנו חשים סיפוק ומביאים לידי ביטוי את עצמנו בעבודה ובחיים.

 

מסע מהחמצה למיצוי

חווית ההחמצה בקריירה מלווה בתחושות של כאב ועצב על הדברים שמעולם לא הושלמו או הושגו. היא כרוכה בהחמצה של רגשות שמעולם לא הובעו כמו שמחה, התלהבות, יצירה, תשוקה, אהבה. "אני לא יודע/ת מה אני מרגיש/ה ביחס לזה, הפכתי לרובוט בעבודה, מחכה שהזמן יעבור וכך חיי עוברים". זהו מסע הדורש השקעה רגשית רבה, הן בבירור ההחמצה והן במעבר אל עבר תחושת המיצוי. אנו ממציאים את עצמנו מחדש ולוקחים אחריות על סיפור חיינו.

המסע דורש שינוי דפוסים, מגע עם רגשות ונכונות לבטאם, חיבור לרצון הפנימי הכמוס יחד עם היכולת לבטא אותו ללא חשש, תוך התאמת קצב השינוי ליכולת האישית והסביבה להכיל זאת.

 

מסע מחלום להגשמה

מה גורם לאחד לחלום, להעז ולהגשים בעוד שלאחר אין מרחב מוכר שבו הוא יכול לחלום?  "מעולם לא חלמתי, זוהי פריווילגיה שאין לי בחיים. עבדתי קשה, הגעתי לעמדות מפתח והשפעה ועכשיו אני שואל/ת מה החלום שלי, ועל מה ארצה להשפיע בעולם?” במסע אל עבר החלום אנו מבררים מהו החלום ואיך תראה הגשמתו במציאות.

המסע דורש היפרדות מתוויות ילדות, בחירת תווית רצויה ומשקפת, בירור הצעדים הראשונים לבניית החלום ומימושו. המסע עוסק ביצירת המרחב והרשות לחלום מחדש, להתגבר על הפחד, להעז, להפליג בדמיון, להסתכל פנימה ולדעת מהו החלום הבא ומה הדרך למימושו.

 

מסע ממנהיגות שורדת למנהיגות יוצרת

אנשים המצויים בתפקידי מנהיגות והשפעה, לעיתים חשים כי הם שורדים. הם מגיעים למסע בשעת משבר. השאלה היא האם הם מוכנים לקחת אחריות על עצמם ולבחור דפוסים חדשים בסגנונם המנהיגותי, הניהולי והאישי? האם הם מוכנים לברוא סיפור מקצועי חדש בו הם מגשימים את חזונם האישי והארגוני?

המסע בוחן מחדש את החזון האישי והתאמתו לצורכי הארגון. האם נכון למנהיג/ה לוותר על השליטה ולעבור לניהול ביזורי? האם נכון לעזוב את הארגון תוך שמירה על אותנטיות, מבלי לראות בכך סיפור של בריחה אלא סיפור של התמודדות המאפשר פנייה לתפקיד מנהיגותי אחר מתוך אמונה בכוחותיו וביכולותיו?
 

המסעות מאפשרים להיפגש עם רובדי הסיפור השונים, לחוות מחדש את עוצמתם של הסיפורים שלא סופרו ולבחור את הסיפור המועדף, שבו האדם הוא הגיבור של סיפורו. זוהי חוויה מרגשת בכל פעם מחדש, ברגע שאנחנו מחוברים לעצמנו ואל זהותנו, אל הערכים החשובים לנו ומוצאים את רגעי האושר בתוכם, אזי בכל בחירה אשר נבחר, תתלווה אלינו התחושה שאנו משמעותיים ומגשימים את ייעודנו.

 

מאמרים