הסיפור שלי

אודותיי  //   חזון   //  הספר של רעיה  //   גלריה
My Story cover photo ENG.jpg

"אהוב את עצמך היה ידיד ורע לאנשים שסביבך ממקום של אהבה, 

וכך תוכל להשפיע על סביבתך באהבה" (לשם שינוי"2017) 

 
ד"ר רעה יואלי

אודותיי

 

נעים להכיר,

אני רעיה יואלי, והשליחות שלי בחיים היא לטעת באנשים את האמונה שביכולתם לחיות חיים מלאי משמעות, שמחה ואמונה כי הכל אפשרי. אני עושה זאת בדרכים רבות, כיועצת נרטיבית בקליניקה פרטית, כמרצה בתוכניות מנהיגות וכחוקרת.

אני מאמינה כי ביכולתו של כל אדם לשנות את סיפור חייו, באמצעות הסיפור שהוא מספר עליהם.

יש לי דוקטורט בעבודה סוציאלית מהאוניברסיטה העברית, המחקר שלי עסק בחקר סיפורי חיים של זוגות שהתגרשו בגישור. למדתי טיפול משפחתי והתמקדתי בעבודה כמגשרת עם משפחות המתמודדות עם משבר הגירושין והשינוי.

עריכת המחקר היא שהפגישה אותי עם הגישה הנרטיבית, שאותה אימצתי כשיטת עבודה. מזה שנים רבות אני מלווה בקליניקה מנהלים, יזמים ואנשי מקצוע בהובלת תהליכי שינוי, בגיבוש זהות מקצועית ובבנייה של חזון ארגוני המושתת על החזון האישי.

פיתחתי קורס אקדמי לתואר שני באוניברסיטה העברית העוסק בקשר בין חזון ארגוני וחזון אישי וחוקר את סיפוריהם של מנהיגים מובילי חזון. עבדתי במערכת הצבאית בפיתוח וליווי מפקדים במסגרת פרויקט של נערי רפול. הייתי חברת סגל אקדמי במכללה לחינוך על שם דוד ילין בירושלים, שם ניהלתי את המכון להנחיית קבוצות הורים, הרציתי בחוג להשכלת מבוגרים ולימים שימשתי ראש התוכנית להכשרת מנהלי בתי ספר.

כיום אני מרצה ומדריכה בתוכניות שונות לפיתוח ניהול ומנהיגות, אני חברת צוות בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, יועצת ומדריכה בתוכנית הצוערים לשירות המדינה. בכל אחת מהתוכניות אני בוחנת את שאלת ההתפתחות המקצועית של המשתתפים כמנהיגים בעבר וכמנהיגים לעתיד, דרך סוגיית הזהות העצמית, החזון וסט הערכים המלווה את סיפור חייהם, מול המוטיבציות השונות המניעות אותם כאן ועכשיו.

התבססותי בתחום ההתמחות שלי הגיעה לאחר מסלול ארוך ועשיר של לימודים, התנסויות ומחקר, שהיו בו גם לא מעט תחנות להשתהות, לבחינה עצמית ולחישוב מסלול מחדש.

שני צירים ליוו את דרכי המקצועית, החיבור בין התאוריה למעשה ובין רווחת הפרט והתפתחותו האישית להתפתחות הארגון. מכאן הדרך היתה כבר סלולה ליצור ולפתח את היצירה העצמאית שלי ואת שיטת "לשם שינוי".

שני העולמות, הארגוני והאישי, מעניינים אותי במיוחד. בעיניי, אין הפרדה בין החיים לבין העבודה, האדם בחייו והאדם בעבודתו אחד הם. האדם צריך להביא לידי ביטוי את יכולותיו, רגשותיו, תשוקותיו ואת משמעותו בעולם האישי ובעולם העבודה.

בספרי "לשם שינוי” איגדתי את ניסיוני המקצועי והאישי באמצעות סיפורי אנשים, שחוו את תהליכי הייעוץ. הספר הביא עמו פניות רבות ומאחר שכמות האנשים שאני יכולה לעזור להם באופן אישי בקליניקה היא מוגבלת, התחלתי למצוא דרכים להנגיש את הידע שצברתי, על מנת שהמסר יגיע לכמה שיותר אנשים. לשם כך פיתחתי קורסי הכשרה שונים בגישת "לשם שינוי" על מנת להפיץ את הבשורה ולבסס את התחום.

במהלך המסלול המקצועי האינטנסיבי בו בחרתי, ילדתי את ארבעת ילדיי: רוני, חן, עדי ודורון. מיד עם לידת בתי הבכורה הרגשתי כי אני זקוקה להאטה בקצב החיים המקצועי.קול פנימי חדש בקע מתוכי והייתי קשובה לו. חשתי שאני רוצה משהו אחר, הבנתי את ערכן וחשיבותן של השהות, ההאטה, כיבדתי את הצורך להיות בחוויה ולהרפות לרגע. חשתי צורך להישאר בבית ולחוות את ילדי בשנת חייהם הראשונה. לידת התאומים, עדי ודורון, הציבה אתגרים בשילוב הקריירה והאימהות. בן זוגי הנפלא סייע לי לשלב בין השניים וכך צלחתי את הדוקטורט. למדתי לחיות את הרגע בכאן ועכשיו ובכל רגע נתון לשאול ולדייק את הרצון האמיתי.

מסע חיי האישי והמקצועי רצוף תחנות בהן התלבטתי בבחירות שונות, תוך יישום הגישה הנרטיבית, במודע ושלא במודע. מסע זה שעברתי בעצמי מאפשר לי לשמש מלווה אמפתית ובוטחת במסעותיהם של אנשים אחרים. אני אוהבת את מקצועי, חשה משמעות בעשייתי, מגדלת את ילדיי באהבה, מתרגלת יוגה ולומדת כל יום, מכל אדם משהו חדש.

שלכם רעיה

חזון לשם שינוי 

בכוחו של כל אדם ליצור שינוי ולברוא את סיפור חייו האישי והמקצועי דרך הסיפור שהוא מספר עליהם, כסיפור בעל משמעות, הגשמה עצמית וביטוי יצרתי.
 

שיטת ״לשם שינוי״ מאפשרת לאנשים, יזמים, מנהלים ואנשי מקצוע, לברוא את סיפור חייהם האישי והמקצועי, להגשים את ייעודם, לפעול מתוך משמעות, סיפוק, חדוות עשייה ולהביאם ליצירת סיפורי הצלחה אישיים וארגוניים.

יעדים למימוש החזון

  • לפתח באנשים את האמונה כי בכוחם לברוא את סיפור חייהם מתוך הקשבה לליבם ולרצונותיהם.  

  • לאפשר למנהלים וליזמים לברוא את סיפור הארגון כסיפור הצלחה, לפעול מתוך אותנטיות ואומץ בהובלת השינוי הרצוי.

  • מתן כלים ומיומנויות לגיבוש חזון ערכי, משמעותי והבאתו לידי הגשמה.

  • לאפשר לכל אדם לחיות חיים מלאים ומספקים מתוך תחושת שמחה, משמעות וייעוד.

דרכים למימוש החזון 

עבודה עם סיפור חיים אישי ומקצועי כוללת התבוננות על תודעה, רגש ופעולה. נדרשת סבלנות, סקרנות, חקירה עצמית ושאלת שאלות. כל אלו מביאים להרחבה של נקודת המבט העצמית וללמידה המביאה לתחושת שמחה ואופטימיות המעלה את סיכויי ההצלחה.

 
 
 

לשם שינוי - ספרה של ד"ר רעיה יואלי

"אני חי בכלוב של זהב.... בתחילת הקריירה חשתי חופשי ומאושר, אהבתי בני אדם, היו לי מעגלי חברים, אהבתי ללמוד, התנסיתי באתגרים, חיפשתי ריגושים... היום אני מרגיש חנוק, ללא יכולת לנוע, ללא יכולת ליצור... אין לי את הכוח לעשות שינוי..." (ערן, בן 45)

מה הסיפור שלי?

  • האם בחרתי בקריירה הנכונה עבורי?

  • מה בחיי נבע מהרצון שלי באמת ולא מניסיון לרצות אחרים?

  • האם אי פעם היו לי חלומות?

  • מתי הפסקתי לראות שמים ואני רואה רק גבולות?

  • מה החמצתי בסיפור חיי?   

  • אם הייתי מאפשר לעצמי לבחור באמת, מה הייתי משנה בסיפור חיי?

בספרי מוצגת שיטה ייחודית להתמודדות עם אתגרים לשינוי הקריירה באמצע החיים, תוך התבוננות בסיפורו האישי של האדם. הספר מאפשר הצצה לחדר הייעוץ, לשיח הנרקם בו ולגישה הנרטיבית. הוא מביא את ניסיונם ואת סיפור חייהם של מהנדסים, עורכי דין, אנשי הייטק, אנשי רוח וחברה ואנשי עסקים שבחרו לבחון את סיפורם המקצועי, לגעת ברגשותיהם, לחשוף את רצונם, להתגבר על פחדיהם באומץ, ולברוא את סיפורם מחדש – סיפור המחבר אותם לתשוקתם ומביא להם סיפוק ומשמעות.

 

אם אתם שואלים את עצמכם מהו הסיפור שלכם, אם אתם מבקשים לחשב מסלול מחדש, ליצור שינוי, להצליח לבטא את עצמכם וליהנות מעיסוק שיש בו משמעות והצלחה, ספר זה מיועד לכם. בספר יש מגוון שאלות לחקירה עצמית ולהתבוננות פנימית שבאמצעותן תוכלו לבדוק לעומק את סיפור חייכם ולברוא את עתידכם המקצועי והאישי.